Opis systemu

Od niepamiętnych czasów drewno jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Dzięki swym niezaprzeczalnym właściwościom wykorzystywane jest w budownictwie do dnia dzisiejszego. Surowiec ten stosuje się również do produkcji elementów systemu VELOX. Z pełnowartościowego drewna iglastego, poddanego obróbce mechanicznej, uzyskuje się tzw. zrębki drewniane. Zrębki te stanowią wyjściowy surowiec do produkcji ekologicznych płyt zrębkowo-cementowych, tworząc 89% ich całkowitej objętości.

Pozostałymi składnikami są cement, zapewniając trwałość i spoistość płyt, oraz roztwór szkła wodnego, który chroni płyty przed wilgocią, pleśnią i gryzoniami. Płyty VELOX posiadają właściwości drewna, a więc sa bardzo łatwo obrabialne - można je ciąć, wiercić, zbijać gwoździami, frezować. Porowatość ich powierzchni zapewnia doskonałe połączenie z tynkiem i betonem a zarazem daje idealne właściwości tłumienia i wchłaniania hałasu. Płyty VELOX spełniają warunki zdrowotne i higieniczne. Ich odporność ogniowa została zaliczona do klasy reakcji ogień A2-s1, d0 (materiał niezapalny). Parametry cieplnoizolacyjne płyty VELOX w połączeniu z materiałem izolacyjnym (styropianem, wełną mineralną lub korkiem drzewnym) zwiększają się wielokrotnie. Połączenie takie zapewniają dwuwarstwowe płyty VELOX WS-EPS. Przy wykańczaniu konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych systemu budowlanego VELOX zaleca się użycie odpowiedniego systemu tynkarskiego: BAUMIT, BAUMIT BAYOSAN, KREISEL stosowanego według kompleksowych technologicznych zaleceń.

Płyty VELOX stanowią podstawowy element uniwersalnego systemu budowlanego od fundamentów po dach. Istotą systemu budowlanego VELOX jest szalunek tracony z jedno- dwu- oraz wielowarstwowej płyty VELOX dla nośnego rdzenia betonowego ścian oraz odpowiedni szalunek stropów.

Płyty służą nie tylko do wznoszenia ścian konstrukcyjnych, ale również dają możliwości ich wykorzystania do budowy ścianek działowych. System VELOX z powodzeniem stosuje się także w nadbudowach domów, lekkich budowach i wszelkiego rodzaju obiektach i w zabudowie plombowej. Można je również zastosować do ochrony akustycznej pomieszczeń i budynków, ekranów akustrycznych wzdłuż dróg i ulic.