System budowlany VELOX wyróżnia się niezwykle prostym i szybkim montażem stanów surowych .
1 m2 ściany to 2 płyty Velox i 0,15 m3 betonu podawanego pompą. Ściany zewnętrzne montowane są od razu z odpowiednim ociepleniem. Zastępują one 16 pustaków ceramicznych, lub 8 bloczków gazobetonowych , które należy jeszcze zaizolować termicznie.
Wykonanie 1 m2 ściany warstwowej to tylko 0,9 roboczogodziny.
Większość prac (80%) wykonywanych jest przy użyciu urządzeń mechanicznych, co trzykrotnie obniża czas i zatrudnienie.
Realizacja mokrych etapów inwestycji ( betonowanie) może odbywać się w okresach niskich temperatur (do –70C). Pozwala to na optymalne wykorzystanie czasu , wykonanie więcej prac i wydłużenie sezonu budowlanego.
Czy zawsze musimy gromadzić dziesiątki różnych materiałów budowlanych na placu budowy, użerać się z niesolidnymi wykonawcami, miesiącami „murującymi” typowe przegrody-mury jedno, dwu, trzywarstwowe. Są technologie pozwalające postawić solidny dom w kwartał. To nowoczesne i szybkie metody odbiegające znacznie od naszych wyobrażeń „podaj cegłę”. Wszystkie nowoczesne technologie są opracowane z myślą o zaoszczędzeniu czasu przy budowie domu. Szybkie budowanie to gwarancja niższej ceny i przewidywalny czas ukończenia budowy.
Całość prac (łączenie z betonowaniem) można wykonywać nawet w ujemnych temperaturach, co eliminuje przestoje, konieczność zabezpieczenia budowy na zimę a więc niższe koszty. Czas budowy 100 metrowego domu parterowego w stanie surowym trwa około 3 tyg.
Dobra technologia pozwala na wykorzystanie nierzadko naszych umiejętności i nowoczesnego sprzętu , co pozwala na skrócenie czasu trwania realizacji inwestycji.
Tydzień pierwszy – zdjęcie humusu, wykopy pod fundamenty, szalowanie i zalanie fundamentów.
Tydzień drugi – na plac budowy jednorazowo dostarczone są wszystkie elementy do wznoszenia ścian i stropów.
Montujemy ściany fundamentowe. Wykorzystuje się płyty ocieplone zapewniające współczynnik przenikania ciepła nie mniejszy niż U=0,25W/m2 K. Po wypionowaniu ścian następuje betonowanie rdzenia nośnego pompą. Zasypujemy komory zagęszczając materiał , układamy poziomy kanalizacyjne i przepusty instalacyjne. Wykonujemy podłoże betonowe stanu surowego poziomu parteru. Oczywiście pamiętamy o wszystkich izolacjach przeciwwilgociowych, bo ocieplenie już mamy.
Tydzień trzeci czasami czwarty – wznoszenie ścian parteru, piętra (poddasza użytkowego) i wykonanie stropu.
Prefabrykowane pustaki stropowe o powierzchni do 1 m2 , układane są na belkach co 2 m i podpierane stemplami. Strop i wieńce ścian zbroimy prefabrykowanymi kratownicami . Tak przygotowany strop zalewamy betonem aż do uzyskania nadbetonu o grubości 5 cm nad pustakami stropowymi. Na stropie można na następny dzień kontynuować wznoszenie ścian następnej kondygnacji.
Tak w skrócie wygląda bardzo szybka budowa. Szybkie budowanie to tanie budowanie. Ale to nie jedyna korzyść ze stosowania systemu budowlanego VELOX. Warto tu podkreślić nie spotykaną gdzie indziej:
-czystość na placu budowy i minimalne odpady materiałowe na poziomie 2 % . To czysty zysk na materiale , na transporcie i opłatach wywozu hałd odpadów ,
-możliwość kształtowania dowolnej formy architektonicznej bez ograniczeń, pozwala budować dom naszych marzeń,
-mały plac na składowanie materiałów, kapitalne znaczenia w przypadku małych działek
-szybkość wykorzystania i wbudowania materiałów ogranicza do minimum niebezpieczeństwo kradzieży ,
-kompletność systemu ; ocieplone ściany fundamentowe i ocieplone ściany zewnętrzne, oraz ściany konstrukcyjne wewnętrzne, działowe, stropy. Rozwiązuje to problem różnorodności technologii, materiałów i umiejętności kolejnych ekip. Mniej możliwości popełnienia błędów. - gwarancja producenta na zabudowany materiał ; 30 lat , to bezpieczeństwo inwestycji.
-możliwość wykonywania robót w okresie zimowym, brak zabezpieczenia budowy na zimę